BLOG

Poznaj wskazówki dotyczące skutecznej nauki języka angielskiego, przełamywania barier językowych i swobodnej komunikacji.

marzyć

Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać

“Ludzie sukcesu są marzycielami, którzy uznali marzenia za coś zbyt ważnego, by zostawić je w świecie fantazji.” (Earlu Nichtingale musisz wiedzieć, że ja też potrafię tak pisać rozwlekle!) Może i chłop ujął tę myśl dość wylewnie, ale zdradził nam pewien sekret – dlaczego zaledwie 5% ludzi odnosi w życiu sukces?

Czytaj dalej »

Jak ruszyć z miejsca z nauką języków? Poznaj top 3 działania.

Absolutne top 3 działania, które pozwolą Ci ruszyć z miejsca w nauce języków. Rozwinięcie kompetencji językowych znajduje się na liście Twoich postanowień noworocznych od kilku lat? Obiecujesz sobie, że w pracy w końcu przestaniesz unikać osób z zagranicy? I ciągle nic się nie zmienia? Rośnie tylko Twoja frustracja i poczucie zmarnowanego czasu?

Czytaj dalej »
postanowienia

Cz. 1 – Postanowienia noworoczne i nie tylko – dlaczego się nie udaje?

Jak to zwykle bywa Nowy Rok, nowy etap w życiu, nowy okres, zmiana w rodzinie, zmiana w pracy motywują nas w kierunku poczynienia jakiś specjalnych nowych postanowień, które ulepszą, zmienią nas na lepsze. Spowodują, że ten nowy okres w naszym życiu będzie lepszy, zdrowszy, chudszy, bardziej rodzinny z większą dozą uśmiechu, sportu czy jeszcze innych znakomitości. I tak oto wielu z nas z roku na rok aktualizuje swoje postanowienia. “W 2018 chciałam schudnąć 15kg. W 2019 wydawało mi się, że 10 kg też będzie ok. W 2020 nie udało mi się schudnąć nawet 5 kg które sobie założyłam w styczniu.” Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak trudno nam utrzymać nasze postanowienia i zazwyczaj porzucamy je już w lutym a co wytrwalsi dopiero w marcu?

Czytaj dalej »

Lepsza pamięć – 5 tricków, które pomogą Ci zapamiętywać nowe słówka

Pamięć to zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń, informacji oparta o reakcje chemiczne w mózgu, a konkretnie w komórkach nerwowych-neuronach. W chwili narodzin Twój mózg zbudowany był ze stu miliardów komórek. Od tego czasu w mózgu wytwarzały się połączenia zwane synapsami – to dzięki nim możesz przyswajać wiedzę. Im więcej masz takich połączeń, tym łatwiej się uczysz. Im więcej się uczysz, tym więcej połączeń wytwarza się w Twoim mózgu. Poznaj 5 tricków, które pomogą Ci lepiej zapamiętywać nowe słówka. I nie tylko! Trik nr 1 – Zejdź na poziom semantyczny Ucz się nowych słówek, idiomów poprzez skojarzenia- dowiązuj nową informacje(nowe słówko) do starego już znanego. Twórz w ten sposób sieć skojarzeń.  Żeby nauczyć się czegoś nowego, czyli żeby stworzyć w mózgu synapsę (nowe połączenie- bo właśnie tak powstają i są magazynowane nowe informacje w mózgu) musisz wykorzystać to, co masz- dołączyć tą informację do czegoś co już

Czytaj dalej »
pamięć zapamiętywanie słówek

Pamięć – czym jest i jak z niej korzystać podczas zapamiętywania słówek i idiomów

Istnieją różne rodzaje pamięci, które działają w powiązaniu z określonymi obszarami mózgu. Co ciekawe, u różnych osób różne rodzaje wspomnień mogą być zapisane w różnych obszarach mózgu. Nie oznacza to też, że pamięć człowieka ma wyizolowany charakter, powiązany z jednym tylko miejscem w mózgu. W zapamiętywaniu zaangażowany jest cały mózg, który aktywizuje się jednocześnie w wielu obszarach i tworzy sieć połączeń z zapisanymi już informacjami. Taka „neuronalna siatka informacji” jest indywidualna u każdej osoby. Nie ma na świecie ze dwóch takich samych osób, które miałyby identyczne doświadczenia, taką samą wiedzę i reakcje.

Czytaj dalej »

Dlaczego jedni są wytrwali w nauce języków, a inni nie?

Od zawsze interesowało mnie, dlaczego niektórym ludziom udaje się wytrwać, choć inni w identycznych okolicznościach się poddają. Odpowiedź dostałam od amerykańskiej psycholog, profesor Stanford University Carol Dweck. Podczas swoich badań psychologicznych odkryła, że bez względu na wiek ludzie mają swoje własne teorie na temat działania świata, które są w dużej mierze wpajane we wczesnych latach i dotyczą tego, jak nasze otoczenie (rodzina, przyjaciele, szkoła, pierwsi pracodawcy) podchodzili/podchodzą do sukcesu i porażki.

Czytaj dalej »
jak ustalić priorytety w nauce

Jak dobrze zorganizować sobie czas na naukę języka? Cz. II – priorytety w nauce

  To, co ważne, rzadko bywa pilne, a to, co pilne, rzadko bywa ważne. D.D.Eisenhower Efektywne zarządzenie sobą w czasie to nie robienie rzeczy pilnych, a robienie rzeczy właściwych, we właściwym czasie i we właściwej kolejności. Priorytet to zadanie najważniejsze. Aby maksymalnie efektywnie spożytkować czas na naukę języka, warto byś ustalił, co jest dla Ciebie na ten moment najważniejsze i ubrał to w motywujący cel (o tym jak go ustalić pisałam TU). Priorytety mają największe znaczenie z perspektywy długoterminowej i wpływają na jakość życia i realizację kluczowych celów zawodowych i prywatnych. Zazwyczaj nie wymagają natychmiastowego działania (jak „pożary”, które pojawiają się w ciągu Twojego dnia), ale regularności i systematycznej pracy. Tak więc, warto byś ustalił/ustaliła priorytet w obszarze nauki języka. Możesz zadać sobie pytania: Jakie obszar języka angielskiego ma związek z moimi celami życiowymi i wartościami? Które z tych elementów mają dla mnie prawdziwe znaczenie, dają mi największą satysfakcję i

Czytaj dalej »
strategie językowe

Czy chcesz być jak Duda? O strategiach językowych

Takiego pytania lepiej dziś nie zadawać. Polska jest podzielona na pół – i to wcale nie przez polityków, ale przez media. Spróbujemy jednak oddzielić politykę od emocji i skoncentrować się na tym, co nas najbardziej interesuje. Na językowych umiejętnościach. Pech chciał (idiom?), że dotyczą osoby publicznej i to w tak gorącym okresie wyborczym. Co tutaj się zadziało dzięki mediom? Mamy świetną lekcję skuteczności na bazie materiału z Dudą i rosyjskimi żartownisiami. Nie będziemy jednak dochodzić tego, jak to się stało. Zostawimy to specjalistom. Niech łamią nad tym głowy (znowu idiom! Znasz ich angielskie odpowiedniki?). Jak tylko usłyszałam tę rozmowę, pomyślałam: „O maj gad! Ale czad! Przecież muszę to wykorzystać z każdym klientem!”… Zboczenie zawodowe 🙂 Potem szybkie otrzeźwienie. Przecież to prezydent – nie wypada. Potem drugie otrzeźwienie. Ale przecież chwila…! Ja nie robię niczego złego. Ja nie chcę się śmiać. Ja chcę pokazać, ile wartościowych informacji padło w ciągu 10

Czytaj dalej »

Nauka języka online – moja wskazówka

Pandemia COVID-19 zmieniła życie wielu ludzi. Wiele biznesów przeniosło swoje działania do strefy online, inne – takie jak mój – zintensyfikowały działania, by zdalnie dostarczać swoje rozwiązania. Czy da się uczyć języka angielskiego na odległość? Da się! I wbrew pozorom taka nauka języka online nie różni się tak bardzo od stacjonarnej nauki face to face. Ten rodzaj nauki języka staje się coraz popularniejszy wśród uczniów, którzy z technologią są bardzo dobrze obeznani – czasami bardziej niż ja! Zadbaj o odpowiednie warunki Stabilne łącza to podstawa. Zarówno ja, jak i mój coechee, musimy mieć swobodną transmisję audio i wideo. Do wczoraj nie zdarzyło mi się odwołać żadnego spotkania z przyczyn technicznych. Przynajmniej nie kojarzę! Wczoraj po prostu zabrakło prądu z powodu burzy.  Z mojego doświadczenia wynika, że kluczem do udanych zajęć językowych przez komunikator jest zapewnienie odpowiednich warunków. Przewaga spotkań online nad stacjonarnymi? Tak, owszem. Jest to dla mnie ogromna oszczędność

Czytaj dalej »

Pobierz BEZPŁATNEGO PDF "skuteczna nauka języka angielskiego - 10 kroków do sukcesu"

Zapisz się do mojego newslettera i odbierz dostęp do PDF z 10 krokami by osiągnąć sukces w nauce języka angielskiego.