Blog - English Coaching

BLOG

Poznaj wskazówki dotyczące skutecznej nauki języka angielskiego, przełamywania barier językowych i swobodnej komunikacji.

5 dystraktorów wewnętrznych

5 dystraktorów wewnętrznych, które przeszkadzając Ci w nauce języka

I zaczęło się!  Kolejny rok szkolny! Kolejne lekcję języka angielskiego. Czy powrócą Twoje kłopoty z barierą językową? Czy dalej będziesz wkuwał słówka, których zaraz zapomnisz, albo nie będziesz umiał się nimi swobodnie, bez stresu posłużyć? To zależy od ciebie – od Twoich myśli, nawyków i planu działania.  Gdy mówi się o przeszkadzaczach w nauce, zwykle mówi się o tych zewnętrznych przeskadzaczach: “Wyłącz telefon”, “Zrezygnuj z muzyki w tle”, “Zadbaj,by nikt bez potrzeby nie wchodził do pokoju gdzie się uczysz”. Rzadko zwraca się uwagę na dystraktory wewnętrzne, które nosimy w swoich głowach! Oto przykładowych 5: Niewyspanie Człowiek przesypia około 20 lat swojego życia. Potrzebujemy snu na zregenerowanie naszego organizmu. Nasz mózg w czasie snu (faza REM) niczym komputer przetwarza dane, usuwa niepotrzebne informacje, utrwala najważniejsze. Czy jednak jest w stanie przyjmować jeszcze inne, dodatkowe informacje, np. uczyć się języków obcych? Niska motywacja wewnętrzna Zastanów się, co na Ciebie wpływa?. Jest wiele

Czytaj dalej »

Pokonaj barierę językową dzięki Mindfullness

Mindfullness w nauce języka Mindfullness tłumacząc na język polski oznacza uważną obecność, bycie w danej chwili, tu i teraz. Oznacza otwarte i przyjazne nastawienie, rozumienie tego, co się w nas i wokół nas dzieje bez potrzeby osądzania czy negowania. Nadrzędną wartością uważnej obecności jest umiejętność skupienia się. niezwykle ważna umiejętność w procesie pokonywania bariery językowej, ze względu na najbardziej powszechne bariery, których doświadczają moi klienci: blokujące przekonania, strach przed pomyłką, brak koncentracji. Badania pokazują, że ludzie praktykujący uważność stają się spokojniejsi, bardziej otwarci i życzliwi. W znaczący sposób wzrasta ich zdolność do koncentracji uwagi i przyswajania wiedzy. Nabierają więcej wiary w siebie, nie spieszą się z osądami, wykazują się większym zrozumieniem i łagodnością. Poprawia się też atmosfera i relacje z takimi ludźmi. Najważniejsze kompetencje składające się na uważność to umiejętność, koncentracji, wyciszenia, dostrzegania sygnałów płynących ze świata i własnego wnętrza – w tym przeformułowania niekonstruktywnych myśli, zdolność do bycia w

Czytaj dalej »
5 nawyków

5 nawyków, które usprawnią Twoją naukę angielskiego – angielski po japońsku

Każdy zna markę Toyota. Nie każdy wie, że to, co działo się w japońskiej fabryce po II wojnie światowej może pomóc w efektywniejszej nauce. Co zrobił gigant motoryzacyjny? Obmyślił i wprowadził system. Nowe podejście do produkcji, oparte na elastyczności, wysokiej jakości, eliminowaniu marnotrawstwa i ciągłym doskonaleniu nazwane szczupłym zarządzaniem (szerzej znane pod angielskim słowem lean)

Czytaj dalej »
marzyć

Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać

“Ludzie sukcesu są marzycielami, którzy uznali marzenia za coś zbyt ważnego, by zostawić je w świecie fantazji.” (Earlu Nichtingale musisz wiedzieć, że ja też potrafię tak pisać rozwlekle!) Może i chłop ujął tę myśl dość wylewnie, ale zdradził nam pewien sekret – dlaczego zaledwie 5% ludzi odnosi w życiu sukces?

Czytaj dalej »

Jak ruszyć z miejsca z nauką języków? Poznaj top 3 działania.

Absolutne top 3 działania, które pozwolą Ci ruszyć z miejsca w nauce języków. Rozwinięcie kompetencji językowych znajduje się na liście Twoich postanowień noworocznych od kilku lat? Obiecujesz sobie, że w pracy w końcu przestaniesz unikać osób z zagranicy? I ciągle nic się nie zmienia? Rośnie tylko Twoja frustracja i poczucie zmarnowanego czasu?

Czytaj dalej »
postanowienia

Cz. 1 – Postanowienia noworoczne i nie tylko – dlaczego się nie udaje?

Jak to zwykle bywa Nowy Rok, nowy etap w życiu, nowy okres, zmiana w rodzinie, zmiana w pracy motywują nas w kierunku poczynienia jakiś specjalnych nowych postanowień, które ulepszą, zmienią nas na lepsze. Spowodują, że ten nowy okres w naszym życiu będzie lepszy, zdrowszy, chudszy, bardziej rodzinny z większą dozą uśmiechu, sportu czy jeszcze innych znakomitości. I tak oto wielu z nas z roku na rok aktualizuje swoje postanowienia. “W 2018 chciałam schudnąć 15kg. W 2019 wydawało mi się, że 10 kg też będzie ok. W 2020 nie udało mi się schudnąć nawet 5 kg które sobie założyłam w styczniu.” Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak trudno nam utrzymać nasze postanowienia i zazwyczaj porzucamy je już w lutym a co wytrwalsi dopiero w marcu?

Czytaj dalej »

Lepsza pamięć – 5 tricków, które pomogą Ci zapamiętywać nowe słówka

Pamięć to zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń, informacji oparta o reakcje chemiczne w mózgu, a konkretnie w komórkach nerwowych-neuronach. W chwili narodzin Twój mózg zbudowany był ze stu miliardów komórek. Od tego czasu w mózgu wytwarzały się połączenia zwane synapsami – to dzięki nim możesz przyswajać wiedzę. Im więcej masz takich połączeń, tym łatwiej się uczysz. Im więcej się uczysz, tym więcej połączeń wytwarza się w Twoim mózgu. Poznaj 5 tricków, które pomogą Ci lepiej zapamiętywać nowe słówka. I nie tylko! Trik nr 1 – Zejdź na poziom semantyczny Ucz się nowych słówek, idiomów poprzez skojarzenia- dowiązuj nową informacje(nowe słówko) do starego już znanego. Twórz w ten sposób sieć skojarzeń.  Żeby nauczyć się czegoś nowego, czyli żeby stworzyć w mózgu synapsę (nowe połączenie- bo właśnie tak powstają i są magazynowane nowe informacje w mózgu) musisz wykorzystać to, co masz- dołączyć tą informację do czegoś co już

Czytaj dalej »
pamięć zapamiętywanie słówek

Pamięć – czym jest i jak z niej korzystać podczas zapamiętywania słówek i idiomów

Istnieją różne rodzaje pamięci, które działają w powiązaniu z określonymi obszarami mózgu. Co ciekawe, u różnych osób różne rodzaje wspomnień mogą być zapisane w różnych obszarach mózgu. Nie oznacza to też, że pamięć człowieka ma wyizolowany charakter, powiązany z jednym tylko miejscem w mózgu. W zapamiętywaniu zaangażowany jest cały mózg, który aktywizuje się jednocześnie w wielu obszarach i tworzy sieć połączeń z zapisanymi już informacjami. Taka „neuronalna siatka informacji” jest indywidualna u każdej osoby. Nie ma na świecie ze dwóch takich samych osób, które miałyby identyczne doświadczenia, taką samą wiedzę i reakcje.

Czytaj dalej »

Dlaczego jedni są wytrwali w nauce języków, a inni nie?

Od zawsze interesowało mnie, dlaczego niektórym ludziom udaje się wytrwać, choć inni w identycznych okolicznościach się poddają. Odpowiedź dostałam od amerykańskiej psycholog, profesor Stanford University Carol Dweck. Podczas swoich badań psychologicznych odkryła, że bez względu na wiek ludzie mają swoje własne teorie na temat działania świata, które są w dużej mierze wpajane we wczesnych latach i dotyczą tego, jak nasze otoczenie (rodzina, przyjaciele, szkoła, pierwsi pracodawcy) podchodzili/podchodzą do sukcesu i porażki.

Czytaj dalej »

Pobierz bezpłatne materiały do nauki

Zapisz się do mojego newslettera i odbierz dostęp do skarbnicy materiałów PDF, które pomogą Ci pokonać barierę językową i odważniej mówić po angielsku.

Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów!

Bezpłatna paczka praktycznych materiałów, która pomoże Ci pokonać barierę językową i pomoże odważniej mówić po angielsku.