Lepsza pamięć – 5 tricków, które pomogą Ci zapamiętywać nowe słówka

Pamięć to zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń, informacji oparta o reakcje chemiczne w mózgu, a konkretnie w komórkach nerwowych-neuronach. W chwili narodzin Twój mózg zbudowany był ze stu miliardów komórek. Od tego czasu w mózgu wytwarzały się połączenia zwane synapsami – to dzięki nim możesz przyswajać wiedzę. Im więcej masz takich połączeń, tym łatwiej się uczysz. Im więcej się uczysz, tym więcej połączeń wytwarza się w Twoim mózgu.

Poznaj 5 tricków, które pomogą Ci lepiej zapamiętywać nowe słówka. I nie tylko!

lepsza pamięć 5 tricków

Trik nr 1 – Zejdź na poziom semantyczny

Ucz się nowych słówek, idiomów poprzez skojarzenia- dowiązuj nową informacje(nowe słówko) do starego już znanego. Twórz w ten sposób sieć skojarzeń.  Żeby nauczyć się czegoś nowego, czyli żeby stworzyć w mózgu synapsę (nowe połączenie- bo właśnie tak powstają i są magazynowane nowe informacje w mózgu) musisz wykorzystać to, co masz- dołączyć tą informację do czegoś co już jest.

Trik 2 – Pokonaj interferencje

Nowe informacje mieszają się ze sobą, jest je trudniej zapamiętać, jeżeli są zbyt podobne do siebie np. partia jakiegoś materiału słówek. Różnicuj słówka np. zamiast uczenia się cały dzień idiomów związanych z jedzeniem, podziel je na partię i jednego dnia ucz się  idiomów z różnych tematów.

Trik 3 – Uwzględnij kolejność uczenia się

Pamiętaj, że najlepiej zapamiętujemy to, czego uczymy się na początku (dzięki efektowi pierwszeństwa) oraz to czego uczymy się na końcu (dzięki efektowi świeżości). Najbardziej zapominamy to, co jest w środku, więc częściej powtarzaj te słówka ze środka listy, najłatwiejsze słówka, najbardziej znane lokuj w środku listy.

Trik 4 – Odnieś do „ja”

Znasz efekt cocktail party? Mówi on, że nawet  w zatłoczonej sali podczas przyjęcia wychwycimy gdy ktoś w tłumie powie nasze imię – jesteśmy szczególnie wyczuleni na informacje o nas samych, dlatego gdy uczysz się słówek czy idiomów zapytaj siebie: jak to się odnosi do mnie? Jakie znaczenie ma ten idiom dla mnie? Kiedy ja będę mógł skorzystać z tych słówek, jak je wykorzystam?

Trik 5 – Zapamiętuj dwoma kodami: słowem i obrazem

Istnieją dwa poziomy przetwarzania informacji- słowny (tekst) i obrazowy (rysunek lub grafika). Według teorii podwójnego kodowania Paivo informacja w mózgu zapisana za pomocą słowa i obrazu jest lepiej reprezentowana w mózgu i łatwiej ją sobie przypomnieć- ścieżką obrazu i ścieżką słowa. Gdy informacje uczymy się tylko je sobie powtarzając (w myślach na przykład), mamy tylko jedna drogę zapamiętania i przypomnienia- słowo.  70 % wszystkich receptorów jest właśnie  w naszych oczach więc wyobrażaj sobie to, czego się uczysz, stosuj fiszki z obrazami. Oprócz liczb i słów wykorzystuj również wyobraźnie, kolor, emocje, rytm i przestrzeń. Wówczas Twój mózg będzie uruchamiał do pracy obie półkule. Jak powiedział Konfucjusz: „Powiedz mi – a zapomnę, pokaż mi – a zapamiętam, pozwól mi przeżyć – a zrozumiem”

Dla wielu ludzi już samo zapamiętanie trójelementowej listy zakupów jest wyzwaniem nie do pokonania. Tymczasem w rzeczywistości pamięć ludzka jest zasadniczo nieograniczona – ma wystarczająco wiele możliwości do zapamiętania ponad 2,5 miliona gigabajtów danych. Niestety nie dotyczy to pamięci krótkotrwałej. Naukowcy uważali dotychczas, że możemy zapamiętać od 5 do 9 bieżących informacji jednocześnie, jednak nowe eksperymenty zdają się wskazywać na limit na poziomie zaledwie 4 informacji. Kiepsko… Pamięć długotrwała może pomieścić zapis  3 000000000 programów TV, może zapisać każdą sekundę naszego życia a nawet więcej. Wykorzystujesz tę możliwość?

Cześć!

Nazywam się Anna Modrzejewska i jestem coachem językowym. Jako psycholog i trener zmiany specjalizuję się w przełamywaniu barier językowych w oparciu o najnowsze doniesienia z zakresu psychologii uczenia się oraz neurodydaktyki.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

PODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS?
DOŁĄCZ DO MOICH SUBSKRYBENTÓW I OTRZYMUJ ODE MNIE WIADOMOŚCI WRAZ Z BONUSAMI, DZIĘKI KTÓRYM TWÓJ ANGIELSKI WEJDZIE NA WYŻSZY POZIOM

Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów!

Bezpłatna paczka praktycznych materiałów, która pomoże Ci pokonać barierę językową i pomoże odważniej mówić po angielsku.