Skuteczna nauka angielskiego w oparciu o MIND MAP

14 listopada 2019

Mind map, czy też mind mapping to w dosłownym tłumaczeniu mapowanie myśli. Po polsku często mówi się także mapa lub mapy myśli. Czym jest mind map i jak może on pomóc Ci w skutecznej nauce angielskiego i nie tylko?

Co to jest mind map?

Mapa myśli jest pewnego rodzaju notatką, ściągą, ale i narzędziem. To specyficzny, dla wielu niecodzienny sposób na planowanie, projektowanie, naukę, ale i zwiększenie efektywności czy zapamiętywanie w oparciu o naturalne skojarzenia w połączeniu z kolorami, symbolami, grafikami. I tu warty podkreślenia jest jeszcze jeden fakt. Jeśli dobrze mnie znasz, wiesz jak ważny jest on dla mnie. Mowa bowiem o mózgu, który w przypadku tworzenia mapy myśli pracuje w całości, tzn. wykorzystując zarówno prawą jak i lewą półkulę.

Ojcem, a w zasadzie ojcami mind mappingu są Tony i Barry Buzana. To dzięki nim i stworzonych przez nich mapom, nauka i zapamiętywanie okazują się nie tylko prostsze, ale także szybsze i przyjemniejsze, bardziej kreatywne i ciekawsze. Wszystko to z kolei za sprawą wspomnianej synergii obu półkul mózgowych. Prawej – odpowiedzialnej m.in. za kolory, wyobraźnię, postrzeganie przestrzenne oraz lewek – odpowiadającej np. za liczby, słowa, analizę i logiczne myślenie.

Jak wygląda mind map?

Zastanawiasz się zapewne jak wygląda mapa myśli. Mówić bardzo ogólnie to zbiór haseł, połączeń między nimi, grafik przypominających piktogramy i kolorów. Niektórym mind map przywołuje w pamięci znany z biologii obraz komórki nerwowej 

Co ważne, a zarazem szalenie interesujące to to, że nie ma dwóch takich samych map myśli. Ich wielkość, wygląd, zawartość, ale i rozbudowanie zależą tak naprawdę od nas samych, czyli od osób je tworzących. Mind map możesz stworzyć dla konkretnego zagadnienia gramatycznego czy analizowanego tekstu, ale równie dobrze mind map możesz stworzyć planując wigilię, czy wakacje z rodziną. Powiem Ci w sekrecie, że osobiście korzystam z map myśli praktycznie na każdym kroku. Nie tylko w mojej pracy, ale i w życiu codziennym. Dziś chciałabym przekonać do tej formy notatek także Ciebie.

Zobacz przykładowy mind map i stwórz własne mapy myśli

Oto przykładowy mind map mojego autorstwa z którym pracowałam przygotowując dla Was jeden z moich ebooków na temat 10 kroków do sukcesu jakim jest skuteczna nauka języka angielskiego.

mapa mysli - mind map - skuteczna nauka angielskiego - anna modrzejewska - bydgoszcz

 

Kolejny przykład mojego mind map, a także opis tworzenia map myśli i gotowy szablon dla Ciebie znajdziesz w moim najnowszym, bezpłatnym materiale PDF dostępnym w zakładce DO POBRANIA. Pobierz go, zapoznaj się z moimi wskazówkami i przekonaj się jak prosta i przyjemna może być zarówno nauka, jak i planowanie życia zawodowego lub rodzinnego.

Cześć!

Nazywam się Anna Modrzejewska i jestem coachem językowym. Jako psycholog i trener zmiany specjalizuję się w przełamywaniu barier językowych w oparciu o najnowsze doniesienia z zakresu psychologii uczenia się oraz neurodydaktyki.