Znasz ten stan, gdy wiesz, że za chwilę spotykasz się z kimś, z kim będziesz rozmawiał/a po angielsku i czujesz, że brakuje Ci oddechu? Lub czujesz suche gardło gdy za chwilę wychodzić na forum zespołu lub grupy znajomych i masz coś opowiedzieć, przekazać im? Zestresowani, bierzemy, płytkie oddechy, krótkie. Czasem ciągniemy nasze zdania w nieskończoność, w obawie przed pauzą. Dziś mam dla Ciebie garść wskazówek jak zapanować na tym bezdechem czy mówieniem które sprawia trudność.
Po pierwsze załóż, że druga strona jest do Ciebie pozytywnie nastawiona.
To dobry początek. Przed każdym wystąpieniem zatrzymaj się, popatrz na drugą osobę, uśmiechnij się, nabierz głęboko powietrza. Stres przed wystąpieniem publicznym paraliżuje dużą część ciała. Kiedy odczuwamy stres, spina nam się korpus, a oddech staje się płytszy. Płuca napełniają nam się powietrzem, które nie wykorzystujemy w całości. Będąc w stresie wypuszczamy z płuc tylko nieco powietrza, zdajemy się mówić na ciągłym wdechu. Przez to urywamy zdanie w połowie. Dopiero gdy dobieramy powietrze kończymy rozpoczętą myśl.
Druga osoba to dostrzega, widzi nasz stres. Aby wziąć pełny wdech i wydech trzeba się przede wszystkim wyluzować i pozwolić sobie na kilka sekund ciszy, w której będziemy po prostu…oddychać! Jak to zrobić? Zadaj pytanie:) Dostaniesz chwilę na nabranie powietrza, a słuchacze moment do zastanowienia lub udzielenia odpowiedzi. Nie obawiaj się pauzy. Da ona nie tylko tobie ale i drugiej stronie możliwość wzięcia kilku głębszych oddechów. Uchroni przed drżeniem głosu.
Jeżeli jeszcze długo przed rozmową czujesz, że ten oddech sprawia Ci kłopot zastosuj kwadratowy oddech! Bardzo mi się spodobała ta nazwa. To ćwiczenie dzieli się na 4 fazy.
-
Nabieraj powietrze głęboko do brzucha, pełnymi piersiami licząc w myśli odliczając od 1 do 4.
-
Zatrzymaj powietrze i policz w myślach odliczając od 1 do 4.
-
Powoli wypuszczaj powietrze licząc w myśli odliczając od 1 do 4.
-
Na wydechu odlicz od 1 do 4.
Jest to technika oddechowa opracowana na potrzeby Navy Sales. Zrób kilka powtórzeń, co w rezultacie uspokoi Twoje myśli, zwiększy koncentrację, a także spowolni Twoje tętno. Możesz zwiększać czas z 4 do 5, 6 czy więcej. Wdychaj powietrze zawsze nosem. Nie wysuszasz wtedy strun głosowych.
Ćwicz prawidłowe oddychanie kiedy tylko możesz! Wpuszczaj powietrze przez nos aż do dolnej części płuc, by brzuch się uniósł. Następnie wypełnij powietrzem klatkę piersiową tak, by się uniosła. Resztę wdychanego powietrza umieść w górnej części płuc aż uniosą się lekko twoje ramiona. Pamiętaj, by wdech robić powoli jak najspokojniej. Wstrzymaj oddech na kilka sekund, a następnie powoli wydychaj powietrze, zaczynając od dolnej części płuc i kończąc na górnej. Skup się na tym by poczuć powietrze w tych częściach płuc.