Dążysz czy unikasz?

Ostatnio przeczytałam: Dziś zrób to, czego innym się nie chce, a jutro będziesz miał coś, czego inni pragną. Pomyślałam: co to za bzdura pseudomotywacyjnych coachów i trenerów… A potem chodziło mi to po głowie cały dzień. Jak to jest z tą motywacją?

Jak odkryć, co mnie motywuje do wysiłku a co demotywuje, powstrzymuje? Co sprawia że jedni osiągają cel, a inni nie? Rozmawiam o tym z moimi klientami i po latach tych rozmów potwierdza się pewna psychologiczna koncepcja:

Ludzie zwykle motywują się: DO czegoś albo chcą uciec OD czegoś.

Tak zwana “motywacja OD” oznacza unikanie. Nie chcę chorować, nie chcę źle wyglądać, nie chcę być zależna od innych więc dbam o zdrowie, patrzę na to, co jem, wkładam wysiłek w samodzielne gotowanie z dobrych produktów. Moi klienci którzy właśnie tak widzą swoje cele i dążenia, określają potrzeby, uczą się języka angielskiego, wchodzą w proces pokonywania bariery komunikacyjnej po to by uniknąć zwolnienia z pracy, zdać egzamin i nie wylecieć ze studiów.

Z kolei drugi typ moich klientów wykazuje “motywację DO”. Dążą do określonego, pozytywnego celu. Te osoby mówią “Chcę być zdrowa, chcę dobrze wyglądać, chcę czuć się wolna, chcę czuć się dumna z siebie i dlatego dbam o zdrowie, mam motywację do codziennego gotowania, szuka dobrych produktów by gotować zdrowo”. Gdy przychodzą do mnie na sesje mówią o tym, że chcą pokonać barierę by poszerzyć kompetencje i być atrakcyjnym pracownikiem, zdobyć wymarzony projekt, wyjechać na długie zagraniczne wakacje lub na studencką wymianę. Ten typ motywacji wymaga kreatywności i bardziej systematycznej pracy. Nie wystarczą proste triki unikania np. zdobycie jakiegoś określonego, minimalnego poziomu znajomości języka, jakiś średni poziom komunikacyjny zdobyty na 10 godzinnym kursie.

Kiedy zaczynasz zdawać sobie sprawę z efektów, jakie niesie za sobą motywa­cja DO, jakość Twojego życia zaczyna rosnąć – przestajesz uciekać (OD) i zaczynasz wykorzystywać w pełni swoje zasoby – tworzyć, kreować i budować nową wartość.

Podążasz do celu, zamiast uciekać przed porażką.

Zmienia to diametralnie sposób patrzenia na świat i zadania, jakie sobie stawiasz. Zmienia też twój poziom zaangażowanie w zadanie, wytrwałość w nauce czy tworzeniu pożądanego nawyku.

Jeżeli z reguły nie masz problemu z formułowaniem celów i potrafisz dobrze skoncentrować się na postawionym celu możesz sprawniej- bardziej naturalnie korzystać z motywacji DO. Zadbaj by Twój cel, wszelkie działania zmierzały w kierunku tego, czego chcesz, rzeczy lub ludzi, których lubisz. Uważaj by nie bagatelizować ewentualnych albo już występujących skutków swoich działań. Mów, co zyskasz, co zdobędziesz, co osiągniesz, o rzeczach, które chcesz mieć, ludziach, którymi chcesz się otaczać. Używaj sformułowań typu: chcę zapewnić sobie/mieć /posiadać/umieć/dowiedzieć się/uzyskać/zdobyć.

Cześć!

Nazywam się Anna Modrzejewska i jestem coachem językowym. Jako psycholog i trener zmiany specjalizuję się w przełamywaniu barier językowych w oparciu o najnowsze doniesienia z zakresu psychologii uczenia się oraz neurodydaktyki.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

PODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS?
DOŁĄCZ DO MOICH SUBSKRYBENTÓW I OTRZYMUJ ODE MNIE WIADOMOŚCI WRAZ Z BONUSAMI, DZIĘKI KTÓRYM TWÓJ ANGIELSKI WEJDZIE NA WYŻSZY POZIOM

Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów!

Bezpłatna paczka praktycznych materiałów, która pomoże Ci pokonać barierę językową i pomoże odważniej mówić po angielsku.