Skuteczna rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim – jak przebiega?

Skuteczna rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim zdaje się być marzeniem? Nic bardziej mylnego. Właściwe przygotowanie i pozytywne podejście sprawią, że będzie ona dla Ciebie bułką z masłem. Nie wierzysz? Zapraszam do lektury.

SKUTECZNA ROZOWA KWALIFIKACYJNA W JĘZYKU ANGIELSKIM

Ten miesiąc postanowiłam, po części na Waszą prośbę, poświęcić zagadnieniu rozmów o pracę, podczas których niezbędne jest wykazanie się wiedzą z języka angielskiego. W niniejszym artykule pokażę Ci, jak taka rozmowa może przebiegać. W kolejnych zaś omówimy sobie sposoby, w jakie możesz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku oraz najczęstsze pytania, jakie padają z ust pracownika HR, który chce sprawdzić Twoje zdolności językowe.

Dziś, jak już wspomniałam, słów kilka o tym, jak może przebiegać rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim. Są bowiem różne metody, sposoby jej przeprowadzania. Jeśli więc wiesz, że podczas Twojej rozmowy o pracę odbędzie się także etap poświęcony sprawdzeniu Twoich umiejętności językowych, nie bój się zadać pytanie, w jaki sposób jest on przeprowadzany.

Najczęściej, podczas rozmów kwalifikacyjnych spotykamy się z poniższymi sytuacjami.

ROZMOWA W JĘZYKU ANGIELSKIM LUB TEST JĘZYKOWY JAKO OSOBNA CZĘŚĆ REKRUTACJI

Jednym ze sposobów sprawdzenia wiedzy i umiejętności językowych kandydatów jest przeprowadzenie testu sprawdzającego wiedzę i umiejętności kandydata z zakresu języka angielskiego lub też rozmowa przeprowadzona tylko i wyłącznie w języku angielskim w dniu wyznaczonym przez pracownika HR. Co ważne, nie musi to być ten sam dzień, w którym odbywa się standardowa rozmowa kwalifikacyjna w języku polskim. Mówiąc o oddzielnej rozmowie, tak naprawdę może ją przeprowadzić ten sam pracownik działu HR, który prowadził rozmowę w języku polskim lub też do celu weryfikacji umiejętności językowych kandydata może zostać wytypowana inna osoba.

ROMOWA FACE TO FACE vs ROZMOWA PRZEZ TELEFON

Tak naprawdę, najczęściej spotykane formy rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim przybierają jedną z dwóch form. Albo są to rozmowy face to face, czyli oko w oko lub też pracownik HR może nas połączyć telefonicznie, ewentualnie przez Skype, z drugą osobą, która sprawdzi nasze zdolności językowe. Osobą, z którą przyjdzie nam rozmawiać może być pracownik zagranicznego oddziału danej firmy lub też osoba z firmy zewnętrznej zajmującej się procesem rekrutacji dla danego przedsiębiorstwa.

ZMIANA JĘZYKA POLSKIEGO NA ANGIELSKI W TRAKCIE ROZMOWY

skuteczna rozmowa kwalifikacyjna w jezyku angielskimJest jeszcze jedna, istotna kwestia w przypadku rozmów kwalifikacyjnych, których elementem jest rozmowa prowadzona po angielsku. Mam tu na myśli moment, w którym dochodzi do zmiany języka. Może to być bardzo spokojne przejście, kiedy osoba rekrutująca informuje kandydata, że przechodzi do etapu sprawdzania jego wiedzy z zakresu angielskiego i np. dodaje, że teraz chwile porozmawiają po angielsku. Może to być także prośba o powiedzenie kilku zdań po angielsku np. na zasadzie opowiedzenia o ulubionej książce, czy ostatnich wakacjach. Trudniejsza rzecz, to konieczność zareklamowania usługi lub produktu firmy, do której aplikujemy. Ostatnim, bardzo nielubianą przez kandydatów metodą, jest tzw. działanie z zaskoczenia. Wyobraź sobie, że całkiem dobrze radzisz sobie w opowiadaniu o sobie i swoich zaletach po polsku, a tu nagle HRowiec zaczyna wypytywać Cię o różne rzeczy, ale w języku angielskim. Totalnie z zaskoczenia. Ot zwyczajnie zmienił język i chce rozmawiać z Tobą dalej, ale po angielsku.

Jak widzisz, nie ma jednej reguły na to, jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim, ale jeśli jesteś już teraz świadomy, jakie formy może ona przybierać, a co więcej, aplikując lub umawiając się na konkretny termin spotkania, zapytasz o sposób prowadzenia rozmowy w języku angielskim, nic Cię już nie zaskoczy. Co więcej, będziesz mieć jeszcze „chwilę” na oswojenie się i przygotowanie do tej sytuacji, a co za tym idzie, skutecznie przebrnąć przez rekrutacje i zdobyć wymarzony etat. Ja oczywiście w Ciebie wierzę i trzymam za Ciebie kciuki, a jeśli przed rozmową rekrutacyjną, zechcesz odświeżyć lub utrwalić swoją wiedzę – ja i mój coaching językowy czekamy tu na Ciebie 🙂

ANEGDOTA COACHA JĘZYKOWEGO

Na koniec mam dla Ciebie jeszcze taką anegdotę, sytuacja z życia wzięta, a dokładniej z mojego życia 😉 Miałam przyjemność (z tego miejsca serdecznie pozdrawiam) przygotowywać klienta do rozmowy kwalifikacyjnej, która miała być prowadzona online z Hiszpanii. Poprosiłam więc klienta, by przywiózł na zajęcia swój tablet, myśląc o tym, że odwzorujemy tą sytuację podczas sesji. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy po uruchomieniu połączenia Skypowego na jego tablecie i moim laptopie zwyczajnie… zaczęło sprzęgać. Pozostało mi zaszyć się w oddalonej o kilkanaście metrów… toalecie, z której nadawałam jak rodowity Hiszpan 🙂 Pomijając cały komizm tej sytuacji, do dziś nie mam pojęcia dlaczego zdecydowaliśmy się tak przeprowadzić rozmowę zamiast umówić się jak ludzie na rozmowę online – klient u siebie w domu, a ja u siebie… 😀

Cześć!

Nazywam się Anna Modrzejewska i jestem coachem językowym. Jako psycholog i trener zmiany specjalizuję się w przełamywaniu barier językowych w oparciu o najnowsze doniesienia z zakresu psychologii uczenia się oraz neurodydaktyki.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

PODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS?
DOŁĄCZ DO MOICH SUBSKRYBENTÓW I OTRZYMUJ ODE MNIE WIADOMOŚCI WRAZ Z BONUSAMI, DZIĘKI KTÓRYM TWÓJ ANGIELSKI WEJDZIE NA WYŻSZY POZIOM

Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów!

Bezpłatna paczka praktycznych materiałów, która pomoże Ci pokonać barierę językową i pomoże odważniej mówić po angielsku.