Żaba i nauka języka – Co mają wspólnego?

Zjedz tę angielską żabę! Powiedziałby Brian Tracy autor bestsellera o osiąganiu sukcesu jeżeli zastanawiał byś się jak ułożyć swoją pracę z nauką języka. Wszystko cokolwiek wiąże się z planem, ustalaniem priorytetu i organizacją pracy nad językiem angielskim sprowadza się do tych czterech słów:  Zjedz tę angielską żabę:)

„Ogromna żaba” czekająca na zjedzenie, to metafora – to twoje największe, najważniejsze zadanie, z którego realizacją  będziesz prawdopodobnie zwlekać, jeśli nie zajmiesz się nim od razu. Jest ona również też tym zadaniem, które w danym momencie może mieć najkorzystniejszy wpływ na Twoje życie i pomóc ci w szybkim osiągnięciu oczekiwanych  rezultatów. Połknięcie „żaby” gwarantuje poczucie satysfakcji i zadowolenie, że już nic gorszego nie może Ci się przytrafić.

Nigdy nie znajdzie się dość czasu, aby nauczyć się wszystkich słówek, idiomów i zawiłości języka. Jesteśmy tak zajęci życiem, że nigdy nie nastąpi ten odpowiedni czas na naukę języka, pokonanie bariery. Wielu moich klientów mówi, że zacznie pracę z barierą gdy ” wyjdzie na prostą”. Prawda jest brutalna. Nigdy nie wydostaniemy się spod natłoku obowiązków, zadań, rzeczy do ogarnięcia. Jedyną metodą przejęcia kontroli nad sytuacją jest zrezygnowanie z dużej części zadań, planów i skoncentrowanie się  na kilku wybranych, najważniejszych projektach. Tych które mają decydujące znaczenie dla nas i naszej nauki języka- na tych właśnie największych żabach:)

Dlaczego część ludzi osiąga sukces a inni nie? Niektórzy radzą sobie lepiej, ponieważ  wykonują pewne rzeczy w inny sposób, a do tego jest to sposób właściwy.  Zdolność do skoncentrowania się wyłącznie na najważniejszym zadaniu, wykonanie go dobrze aż do końca, jest kluczem do efektywnej nauki i każdego innego działania. Również do szczęścia w życiu.

W dzisiejszym świecie umiejętność identyfikacji zadań, które są w danej chwili, etapie życia najważniejsze, a następnie zabranie się do nich i wykonanie ich nie tylko szybko, ale i dobrze  ma największy wpływ na Twój sukces.  Dlaczego żaba? Jeżeli musiałbyś zacząć dzień od żaby na śniadanie to potem już byś wiedział, że  nic gorszego Cię nie spotka. Dla wielu moich klientów żabą jest pokonanie bariery językowej, nauka języka obcego. Jest to zadanie, które w danym momencie ich życia może mieć najkorzystniejszy wpływ na ich życie.

Według autora koncepcji „żaby”  Briana Tracy istnieją dwie reguły połykania żab:

1. Jeżeli musisz połknąć dwie żaby (lub więcej) (np. nauka czasów, nauka słówek, pokonanie bariery, nauka idiomów), zacznij od tej, która budzi w Tobie większą odrazę. Potem zabierz się za mniejsze żaby, uszereguj je.

Równocześnie Brian Tracy mówi, że  jeżeli już wiesz którą żabę musisz połknąć  jako pierwszą nie warto siedzieć i przyglądać się jej zbyt długo. Trzeba ją zjeść  jak najszybciej- to druga zasada.

Zadanie:

1. Spisz wszystkie zadania związane z nauką języka.

2. Uszereguj je, wybierz 3 najważniejsze zadania- takie, które najbardziej popchną Cię do przodu w nauce.

3. Wybierz z tych trzech, jedną największe zadania- takie które wymaga najwięcej wysiłku, czasu, pracy – to twoja największa żaba.

4. Pokrój ją na kawałki czyli rozbij na mniejsze zadania i zjedz. Szybko, kawałek po kawałku.

Co jeszcze nam mówią te zasady  w kontekście nauki języka, pokonywania bariery językowej?

Pierwsza mówi: „ćwicz się w natychmiastowym przechodzeniu do działania”.

Druga: „oprzyj się pokusie, by zacząć od łatwiejszego zadania”. Ludzie sukcesu to, ci którzy od razu przystępują do wykonania najważniejszych zadań i potrafią narzucić sobie dyscyplinę ciągłej pracy, skupiając się na wykonaniu tych zadań aż do ich zakończenia.

Na podstawie: Brian Tracy, Zjedz tę żabę, wydanie III rozszerzone

Cześć!

Nazywam się Anna Modrzejewska i jestem coachem językowym. Jako psycholog i trener zmiany specjalizuję się w przełamywaniu barier językowych w oparciu o najnowsze doniesienia z zakresu psychologii uczenia się oraz neurodydaktyki.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

PODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS?
DOŁĄCZ DO MOICH SUBSKRYBENTÓW I OTRZYMUJ ODE MNIE WIADOMOŚCI WRAZ Z BONUSAMI, DZIĘKI KTÓRYM TWÓJ ANGIELSKI WEJDZIE NA WYŻSZY POZIOM

Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów!

Bezpłatna paczka praktycznych materiałów, która pomoże Ci pokonać barierę językową i pomoże odważniej mówić po angielsku.