Skuteczna nauka języka angielskiego – czy znasz te metody?

Jeśli śledzisz mój blog lub też zaglądasz na moje social media (Facebook & Instagram) to z pewnością zauważyłeś, że w sierpniu duży nacisk położyłam na zagadnienie, jakim jest skuteczna nauka języka angielskiego. Był artykuł na temat tego, czy skuteczna nauka języka angielskiego jest możliwa oraz artykuł, w którym przedstawiłam Ci 10 kroków w skutecznej nauce angielskiego. Każdy krok omówiłam, a dla najwytrwalszych czytelników przygotowałam na koniec bezpłatny PDF – plakat zawierający wszystkie 10 wskazówek. Możesz go wydrukować i powiesić nad biurkiem lub mieć ze sobą wszędzie tam, gdzie zdecydujesz się czerpać wiedzę i utrwalać wiadomości z języka angielskiego.

SKUTECZNA NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO – LISTA METOD

Dziś słów kilka na temat różnorodnych metod, dzięki którym możesz przyswajać lub utrwalać swoje umiejętności językowe. Choć lista może wydać Ci się obszerna, to jestem przekonana, że nie wyczerpałam jeszcze tematu i z pewnością znalazłyby się jeszcze inne, niewymienione przeze mnie metody. Jeśli jakaś przyjdzie Ci do głowy – podziel się nią w komentarzu 🙂

Na mojej liście metod, wykorzystywanych do nauki języka angielskiego, prócz tradycyjnych kursów, czy lekcji w szkole pojawiły się:

  • książki – jedna z moich ulubionych metod, która pozwala nie tylko utrwalać, czy poszerzać m.in. słownictwo ale także w cudowny sposób zrelaksować się i zapomnieć o całym, otaczającym nas świecie. To trochę taka bezwiedna nauka, która może być prawdziwą przyjemnością. Pamiętaj, że nie musisz znać każdego słowa, by zrozumieć o czym jest dany tekst. Z pewnością nie raz będzie Cię kusić by sięgnąć po słownik ale nie rób tego. Zaufaj mi.
  • filmy – to taka trochę alternatywna propozycja dla tych, którzy nie przepadają za czytaniem książek, a preferują oglądanie filmów. Pamiętaj, że możliwości jest kilka. Możesz oglądać film w języku angielskim, film w języku angielskim z dodatkowymi napisami (też po angielsku), film w języku angielskim z polskimi napisami.
  • audiobooki – czyli jeszcze inna, alternatywna forma dla książek i filmów. Idealna dla osób, które uczą się słuchając.
  • radio – jesteś fanem audycji radiowych lub zwyczajnie lubisz, kiedy „coś gra”? To dlaczego nie miałoby „grać” po angielsku? 🙂 Wiedz, że radio to także ogromna kopalnia audycji z prawdziwym językiem, dialogami, historiami z życia wziętymi.
  • podcasty – często podróżujesz autem? Lubisz słuchać radia lub audiobooków? Skuś się na podcast będący publikacją internetową (niekiedy także z wizją), często podzieloną na kilka lub kilkanaście odcinków. Idealna opcja w trasę.
  • telewizja – a dokładniej programy telewizyjne to kolejna z metod, która może być nauką połączoną z rozrywką. Pamiętaj by wybierać te programy, których tematyka Cię interesuje.
  • YouTube – myślę, że nie ma co za bardzo się tu rozpisywać Wszyscy z pewnością choć raz byli na jakimś kanale YouTube. Jeśli natomiast interesujesz się jakimś zagadnieniem, dla przykładu astronomią, spróbuj od czasu do czasu obejrzeć na YT filmiki na jej temat ale w języku angielskim.
  • Magazyny drukowane – lubisz czytać magazyny typu VOGUE, kulinarne, muzyczne lub podróżnicze? W sieci Empik znajdziesz część z nich także w języku angielskim. Dostępna jest niekiedy również codzienna, zagraniczna praca, jak i magazyny dedykowane osobom uczącym się angielskiego. Będąc w Empiku koniecznie odwiedź te działy.
  • Portale informacyjne – chcesz być na bieżąco z tym co dzieje się na świecie dlatego często zaglądasz na portale informacyjne? Zrób jeden krok dalej. Zajrzyj na zagraniczne portale, porównaj treści, a być może odkryjesz nowe punkty widzenia na interesujące Cię tematy. Ale, ale. Uwaga. Portale to zdecydowanie opcja dla osób zaawansowanych, którym gramatyka i bardzo oficjalny język nie są straszne.
  • pen pal – kiedyś bardzo popularna metoda prowadzenia korespondencji z osobą z zagranicy. Dziś tą formę mogą spełniać maile, choć powiem Ci, że to już nie to samo. W tradycyjnych listach zawsze można było załączyć jakiś drobiazg, coś co sprawił znajomemu miłą niespodziankę. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy Pen Pal sprawdzi się w Twoim przypadku, możesz sięgnąć po dostępne aplikacje typu Bottled.
  • Postcrossing – powiązany trochę z omówionym przed chwilą pen pal. Jest to serwis społecznościowy, dzięki któremu, po rejestracji masz możliwość wysyłania i otrzymywania pocztówek z całego świata. Ta metoda wiąże się ściśle z emocjami, a musisz wiedzieć, że emocje pomagają zapamiętywać.
  • mind map (mapa myśli) – to doskonała metoda zapamiętywania, zwłaszcza dla wzrokowców. Pamiętasz grafy z pierwszych lekcji matematyki? Mapy myśli trochę je przypominają. Metoda ta polega na tworzeniu logicznych powiązań, skojarzeń za pomocą rysunków i haseł. Warto do jej tworzenia wykorzystywać kolorowe długopisy lub pisaki. Dzięki temu całość będzie dużo bardziej czytelna, a korzystanie z mapy myśli – skuteczniejsze. Ważne, by w trakcie jej tworzenia bazować na pierwszych skojarzeniach. Zdradzę Ci też w sekrecie, że mapa myśli to osobiście jedna z moich ulubionych metod i szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku wzrokowców, choć i kinestetycy, z racji faktu, że jednak nasza ręka mocno się tu napracuje, mogą polubić mind mapy 🙂
  • fiszki – czyli karty na których znajdują się np. zestawy idiomów, zwrotów dotyczących danego zagadnienia, dialogów itp. To takie podręczne pomoce, z których możesz korzystać tak naprawdę zawsze i wszędzie. Ważne, byś fiszki, które mają pomóc Ci w nauce wykonał samodzielnie i zawarł na nich zwroty, idiomy itp. Wtedy będziesz mieć pewność, że zawierają one przydatne Tobie treści, a tym samym ich nauka będzie skuteczniejsza.
  • plakaty – jeśli jesteś wzrokowcem, być może nie raz wieszałeś w pokoju kartki z datami, hasłami, czy trudniejszymi zwrotami, które przyszło Ci zapamiętać. Rodzice, często wieszają w pokojach dzieci tabliczkę mnożenia, by maluch, spoglądając na nią raz po raz, mimochodem zapamiętał działania. Plakaty z wybranymi zwrotami w języku angielskim także mogą być dobrą formą, ułatwiającą zapamiętywanie. Pamiętasz? Wspominałam na początku o poprzednim artykule na moim blogu i bezpłatnym PDF – plakacie z kluczowymi wskazówkami skutecznej nauki języka angielskiego. Jeśli taka plakatowa metoda Ci odpowiada, tym bardziej po niego sięgnij.
  • Nativ Speaker – to osoba, która pochodzi z danego kraju, a tym samym posługuje się jego językiem. Jeśli masz możliwość spotykać na swojej drodze Anglików, nie chowaj głowy w piasek, tylko korzystaj z okazji danej Ci przez los. Nie ma nic lepszego, niż rozmowa z osobą, która biegle mówi po angielsku, a angielski jest jej rodzimym językiem. Pamiętaj, że native jakiegokolwiek języka cieszy się szczerze z tego, że próbujesz swoich sił żeby z nim porozmawiać. Nie będzie Cię oceniał ani czekał na Twoją pomyłkę z czerwonym długopisem.
  • wyjazd zagraniczny – powiązałabym ze spotkaniem z nativ speakerem. Możliwość wizyty w UK dla osoby, która nie miała jeszcze okazji rozmawiać na żywo z Anglikami to taka trochę szkoła życia ale także bardzo cenne doświadczenie, które bardzo zaowocuje.
  • aplikacje typu Duolingo – w dobie telefonii komórkowej i Internetu nie sposób nie wspomnieć o tym, co znaleźć można w gąszczu dostępnych na rynku aplikacji. Osobiście mam do nich mieszane uczucia ale jeśli taka forma nauki będzie dla Ciebie skuteczną – why not.
  • Ted Talk – jeśli nie słyszałeś o TEDzie to koniecznie musisz to nadrobić. TED to marka konferencji naukowych. Jeśli interesują Cię takie zagadnienia, możesz posłuchać ich online.

Jak widzisz, metod nauki języka angielskiego jest wiele. Podejrzewam, że część z nich doskonale znasz, a być może i stosujesz ale nie przywiązujesz wagi do tego, jak wiele dają. Zachęcam Cię z tego miejsca, byś choć raz przetestował każdą z przedstawionych metod i znalazł tą, lub te, które będą najskuteczniejsze w Twoim przypadku. Wierzę, że na jednej się nie skończy 🙂

Cześć!

Nazywam się Anna Modrzejewska i jestem coachem językowym. Jako psycholog i trener zmiany specjalizuję się w przełamywaniu barier językowych w oparciu o najnowsze doniesienia z zakresu psychologii uczenia się oraz neurodydaktyki.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

PODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS?
DOŁĄCZ DO MOICH SUBSKRYBENTÓW I OTRZYMUJ ODE MNIE WIADOMOŚCI WRAZ Z BONUSAMI, DZIĘKI KTÓRYM TWÓJ ANGIELSKI WEJDZIE NA WYŻSZY POZIOM

Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów!

Bezpłatna paczka praktycznych materiałów, która pomoże Ci pokonać barierę językową i pomoże odważniej mówić po angielsku.