Jak nie prokrastynować z nauką w domu?

Też tak masz, że jak pomyślisz o nauce w domu to nagle okazuje się, że trzeba wyciągnąć i rozwiesić pranie, umyć okno bo już nic przez nie nie widać lub czas na przygotowanie kolacji? Odwlekasz, opóźniasz lub przekładasz naukę na później? Prawdopodobnie prokrastynujesz! Dobrowolnie zwlekasz z realizacją zamierzonych działań, pomimo posiadanej świadomości pogorszenia sytuacji wskutek opóźnienia.

Aleksandra  Olejniczak w ” Efektywne zarządzanie czasem” pisze tak: Mechanizm prokrastynacji polega na tym, że dzięki odłożeniu wykonania czynności na później początkowo następuje poprawa samopoczucia – pojawiają się radość oraz ulga, że nie trzeba działać natychmiast, a ponadto można zaangażować się w bardziej przyjemne, aktualne zadania. Odwlekaniu na później sprzyja złudzenie, że jutro będzie lepiej. Jednak uświadomienie sobie konieczności wykonania jakiegoś zadania powoduje stres, strach oraz nerwowość spowodowaną poczuciem, że zbyt mało czasu pozostało na dokładne i prawidłowe wykonanie planowanej czynności.

Takie odwlekanie nie jest jednak lenistwem. Można aktywnie zadziałać, by pokonać prokrastynacje związaną z nauką w domu.

Tip 1- Powiedz o  swojej nauce w domu innym.

Takie publiczne przyznanie się bardziej nas motywuje do tego, żeby rzeczywiście później w domu się uczyć, no bo skoro już tak powiedziałem znajomym to trzeba się wziąć.

Tip 2 –  Usuń rozpraszacze typu telefon z pikającymi powiadomieniami, telewizor, gry.

Wyłączmy telefon, uprzedź członków rodziny, że potrzebujemy spokoju, a siostrę poprośmy o zmianę hasła do Wi‑Fi na kolejne godziny. Cokolwiek ograniczy naszą możliwość ulegania pokusom – może okazać się skuteczne.

Tip 3-  Podziel naukę i zaplanuj dla czas na sesje nauki.

Użyj np. techniki Pomodoro:) Przygotuj minutnik oraz kartkę. Technika składa się z sześciu kroków:

  1. Zdecyduj, jaką częścią materiału będziesz się zajmował

  2. Ustaw czasomierz na 25 minut (lub inaczej jeżeli wolisz np. 20 lub 30)

  3. Pracuj nad materiałem.

  4. Zakończ pracę, gdy zadzwoni zegar i umieść znacznik kontrolny na kartce.

  5. Jeśli masz mniej niż cztery znaczniki kontrolne, zrób krótką przerwę (3 – 5 minut), a następnie przejdź do kroku 2.

  6. Po czterech pomodoros, zrób dłuższą przerwę (15 – 30 minut), wyzeruj liczbę znaczników, a następnie przejdź do kroku 1.

 

Mam nadzieję, że nie czytałeś tego artykułu prokrastynując przed nauką!:)  Sprawdź, co pasuje Ci najlepiej w organizacji czasu z nauką, gdzie najlepiej się czujesz w domu. I pamiętaj, że zrobione jest lepsze niż zrobione idealnie.

Cześć!

Nazywam się Anna Modrzejewska i jestem coachem językowym. Jako psycholog i trener zmiany specjalizuję się w przełamywaniu barier językowych w oparciu o najnowsze doniesienia z zakresu psychologii uczenia się oraz neurodydaktyki.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

PODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS?
DOŁĄCZ DO MOICH SUBSKRYBENTÓW I OTRZYMUJ ODE MNIE WIADOMOŚCI WRAZ Z BONUSAMI, DZIĘKI KTÓRYM TWÓJ ANGIELSKI WEJDZIE NA WYŻSZY POZIOM

Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów!

Bezpłatna paczka praktycznych materiałów, która pomoże Ci pokonać barierę językową i pomoże odważniej mówić po angielsku.