Skuteczna nauka języka angielskiego – czy to możliwe?

Skuteczna nauka języka angielskiego – czy to możliwe? Czy da się uczyć angielskiego tak, by nauczone raz słownictwo pozostało w naszej głowie na dłużej, a nie tylko do czasu sprawdzianu, czy pierwszej rozmowy o pracę? Dziś pokażę Ci, w czym tkwi problem. Dziś pokażę Ci, dlaczego tak wiele osób sądzi, że skuteczna nauka języka angielskiego nie jest możliwa.

W jaki sposób dziecko uczy się mówić?

Jeśli miałeś okazję obserwować, w jaki sposób maluch uczy się mówić – sprawdź, czy doszedłeś do takich samych wniosków. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób dziecko uczy się mówić – już za chwilę się tego dowiesz. Najczęściej spotykamy się ze stwierdzeniem, że pierwsze słowa wypowiadane przez dziecko to mama i tata. Zaraz po nich pojawiają się kolejne, zazwyczaj te, używane najczęściej przez najbliższych malucha. To jednak zupełne podstawy nauki. Z czasem, dziecko zacznie budować pierwsze, niepełne zdania. Kiedy będzie głodne – powie np. „Mama am”. Kiedy zachce mu się pić – powie np. „tata da”. Choć tak naprawdę wcześniej nie uczyło się osobnych słów, takich jak kaszka, czy woda. Osłuchało się z tym co mówi otoczenie, zapamiętało sytuacje i procesy, które zachodziły w domu przy udziale najbliższych, a które na tym etapie były dla dziecka najistotniejsze. Mózg malca zapamiętał, że z jedzeniem związana jest ukochana osoba, kuchnia, miseczka i kaszka, zaś z piciem – tata (kolejna cudowna osoba), butelka i woda. Zbieg sytuacji, pozytywnych emocji, potrzeby – jaką w danym momencie było ugaszenie pragnienia lub zapełnienie małego brzuszka itp. sprawiły, że maluszek szybko przyswoił sobie najważniejsze dla niego zwroty i zaczął je stosować.

Nauka języka angielskiego w szkole – czy jest skuteczna?

jak uczyć się angielskiego skuteczniePrzypomnij sobie (być może było to całkiem niedawno), jak wyglądała nauka języka angielskiego w szkole podstawowej lub średniej. Czy pamiętasz, jak wyglądały kolejne strony lub rozdziały w podręczniku? Najczęściej każdy rozdział składa się z kilkunastu wyrazów, które musimy zapamiętać, ćwiczeń dotyczących tego słownictwa, tekstu, w którym te wyrazy są zastosowane, a niekiedy też dialogu z ich użyciem. Zdarza się, że do danego zestawu słówek dodaje się także zadanie utrwalające wybrany zakres gramatyczny. Niemniej jednak, mam wrażenie, że autorzy takich podręczników kierują się podstawową zasadą – im więcej słówek przyswoi uczeń „na blachę”, tym lepszy będzie jego poziom wiedzy z języka angielskiego. Nic bardziej mylnego. Nie samym słownictwem człowiek żyje. Co więcej, w codziennej komunikacji wiele z tych słówek nie jest później używanych. My zaś, zupełnie nieświadomie, wypracowujemy w sobie metodę nauki języków obcych poprzez zapamiętywanie jak największej ilości słów. Zupełnie nieskutecznie…

Skuteczna nauka języka angielskiego – czyli jaka?

Z pewnością w tym momencie rodzi się w Twojej głowie pytanie o to, jaka metoda nauki języka angielskiego jest skuteczna i czy w ogóle taka metoda istnieje. Mam nadzieję, że zaskoczę Cię pozytywnie. Otóż taka metoda, a raczej szereg metod, istnieją. Wystarczy tylko zagłębić się w zasady nauki języka angielskiego, jakie skrywa coaching językowy. Jedną z nich jest zasada mówiąca o tym, że nie należy uczyć się pojedynczych słówek na pamięć. Sukcesem będzie przyswajanie całych zwrotów z danym słowem. Dzięki temu zapamiętamy całą frazę, którą będziemy mogli wykorzystać do budowania zdań, czy całych wypowiedzi w przyszłości. Ucząc się języka angielskiego skutecznie, skupiaj się na tematyce, która jest Ci bliska, która Cię interesuje. W ten sposób nauka języka angielskiego będzie nie tylko skuteczna, ale także przyjemna.

Dekalog skutecznej nauki języka angielskiego

Przedstawiłam Ci dzisiaj dwie główne zasady skutecznej nauki języka angielskiego. Pierwsza z nich mówi o tym, by nie uczyć się pojedynczych słówek, a skupić się na przyswajaniu całych zwrotów. Druga z kolei sugeruje, by ucząc się języka angielskiego, skupiać się na tematach, które są dla nas interesujące, ciekawe.

Chcesz poznać więcej zasad skutecznej nauki angielskiego? Już za tydzień zdradzę Ci cały dekalog. 10 zasad, dzięki którym dowiesz się, jak powinna przebiegać skuteczna nauka języka angielskiego.

Tymczasem zapraszam Cię do zapoznania się z moim pierwszym, bezpłatnym materiałem. To bogaty zbiór idiomów podzielonych aż na 7 kategorii. Pobierzesz go tutaj.

 

Cześć!

Nazywam się Anna Modrzejewska i jestem coachem językowym. Jako psycholog i trener zmiany specjalizuję się w przełamywaniu barier językowych w oparciu o najnowsze doniesienia z zakresu psychologii uczenia się oraz neurodydaktyki.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

PODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS?
DOŁĄCZ DO MOICH SUBSKRYBENTÓW I OTRZYMUJ ODE MNIE WIADOMOŚCI WRAZ Z BONUSAMI, DZIĘKI KTÓRYM TWÓJ ANGIELSKI WEJDZIE NA WYŻSZY POZIOM

Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów!

Bezpłatna paczka praktycznych materiałów, która pomoże Ci pokonać barierę językową i pomoże odważniej mówić po angielsku.