5 nawyków, które usprawnią Twoją naukę angielskiego – angielski po japońsku

Każdy zna markę Toyota. Nie każdy wie, że to, co działo się w japońskiej fabryce po II wojnie światowej może pomóc w efektywniejszej nauce. Co zrobił gigant motoryzacyjny? Obmyślił i wprowadził system.

Nowe podejście do produkcji, oparte na elastyczności, wysokiej jakości, eliminowaniu marnotrawstwa i ciągłym doskonaleniu nazwane szczupłym zarządzaniem (szerzej znane pod angielskim słowem lean)

Głównym założeniem w Toyocie było: Ulepszaj! Nie marnuj!

Jednym z narzędzi była metoda 5S, która stawia za nadrzędny cel wizualną, uporządkowaną organizację stanowiska pracy. Można ją odnieść do procesu nauki. Tego jak podchodzimy do jej planowania, organizowania, jak porządkujemy to, co już wiemy i wykonaliśmy.

Taki system pomaga znaleźć te elementy naszej nauki, które marnotrawią nasz wysiłek, czas a czasem nawet narzędzia, których używamy.

Jeżeli widzisz, że:

Trudno Ci czasem odnaleźć potrzebne notatki

Z niechęcią siadasz do stołu, przy którym zazwyczaj wykonujesz ćwiczenia gramatyczne

W pośpiechu i zawsze spóźniony siadasz do sesji online z native spikerem czy nie możesz się skupić w trakcie jej trwania bo a to nie masz pod ręką potrzebnych notatek, a to po długopis musisz lecieć do drugiego pokoju.

To skorzystaj z metody 5s! Co trzeba zrobić?

S- Seiri – sortowanie

Usuwaj z otoczenia w którym się uczysz to, co zbędne. Szczególnie zadbaj o zewnętrzne rozpraszacze typu telefon, telewizor, radio (Nie, muzyka w tle nie pomaga się uczyć). Zostaw to, co rzeczywiście jest Ci potrzebne- e-book ( np.xxxx) do ćwiczeń, teczka na karty pracy, aktualne wydruki z materiałów.

S – Seiton – systematyka

Sortuj notatki, fiszki. Opisuj tematykę zeszytów, podpisz szuflady w których masz konkretne materiały, dzięki temu będziesz miał szybki dostęp po potrzebnych treści. Potrzeba Ci znaleźć konkretny idiom i ćwiczenia z nim związane? Bach! Druga szuflada od dołu! Szukasz opracowanych fiszek związanych z czasami? Bach! Wszystko o czasach znajdujesz w trzeciej teczce od lewej na regale „English is my live”

S- Seiso – sprzątanie

Przetrzyj blat przed nauką i po niej. Uprzątnij notatki, kubki, papierki. Wyrzuć niepotrzebne zapiski, post-it’y czy zapisane na szybko kawałki papieru. Oczyść też swoją głowę z kłębiących się myśli Dia codziennego np. Zapisz je na kartce, odłóż w inne miejsce by wrócić do nich po sesji nauki. Zapisz to, o czym nie chcesz zapomnieć po angielsku, to wprowadzi Cię w skupienie i koncentrację na nauce języka i płynnie przejdziesz do sesji.

S – Seiketsu – standaryzacja

Planuj naukę przed sesją – nie tylko to, czego się będziesz uczył, żebyś siadał już z konkretnym planem i wiedział co będziesz robiła, ale także to, co się stanie bezpośrednio przed sesją np. Wietrzenie pokoju, spacer, chwila myślenia o niczym przy ekspresie do kawy. Zaplanuj też to, co stanie się po sesji- jakiś dobry nawyk, przyjemna nagroda?

S – Shitsuke – samodyscyplina

Obserwuj małe kroki, małe zmiany, które następują sesja po sesji. Zapisuj je. Zadawaj sobie pytania: Co mi poszło dobrze? Co mogę poprawić? Co mi nie pomogło dziś?

 

 

I ostatnia wskazówka, choć nie najmniej ważna!

W podejściu lean ważne jest eliminowanie marnotrawstwa (mudy), czyli wszystkich czynności, których wykonywanie zużywa zasoby nie dodając wartości.

Nie produkuj niepotrzebnych śmieci

Eliminuj zbędne ruchu np. Spacery po kartki papieru do drugiego pokoju- to, co potrzebne miej pod ręką.

Nie siadaj do sesji online zbyt wcześnie by nie mieć okresów bezczynności- wtedy uwaga ucieka na boczne tory.

Nie generuj sobie zapasów- nie pobieraj, nie drukuj wszystkiego co znajdziesz w necie, co wydaje Ci się ciekawe, przydatne. Wybieraj te materiały, które rzeczywiście są Ci potrzebne.

Eliminuj każdą czynność, która nie jest niezbędna w czasie nauki. Czasem warto zrezygnować ze zbyt zaawansowanych w stosunku do potrzeb narzędzi i technologii na rzecz najprostszych rozwiązań.

5S to narzędzie pozwalające na stworzenie dobrze zorganizowanego i uporządkowanego miejsca pracy czy nauki.

Oczywiście jeśli wolisz twórczy nieład i najlepiej się w nim odnajdujesz w trakcie nauki – nie rób niczego na siłę!

 

Cześć!

Nazywam się Anna Modrzejewska i jestem coachem językowym. Jako psycholog i trener zmiany specjalizuję się w przełamywaniu barier językowych w oparciu o najnowsze doniesienia z zakresu psychologii uczenia się oraz neurodydaktyki.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

PODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS?
DOŁĄCZ DO MOICH SUBSKRYBENTÓW I OTRZYMUJ ODE MNIE WIADOMOŚCI WRAZ Z BONUSAMI, DZIĘKI KTÓRYM TWÓJ ANGIELSKI WEJDZIE NA WYŻSZY POZIOM

Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów!

Bezpłatna paczka praktycznych materiałów, która pomoże Ci pokonać barierę językową i pomoże odważniej mówić po angielsku.