10 000 godzin – czy tyle wystarczy, aby nauczyć się języka angielskiego?

Koncepcja poświęcenia 10 000 godzin pracy, aby dojść do poziomu eksperta, jest znana już o wielu lat. Przewija się przez chyba wszystkie branże i tematy.

Ciągle jeszcze spotkam go w nagłówkach artykułów, poradach na temat efektywnego uczenia się.  Nawet niektórzy lektorzy reklamują się:

„ wykorzystamy sprawdzoną w badaniach teorię i nauczymy cię języka”

” zrobimy z ciebie eksperta od języków  w 10000 godzin”

” zdobądź z nami kompetencje językowe w 10 000 godzin”

i wiele innych….

Cóż, prawda jest jednak taka, że to nie wystarczy!

Mit te wziął się od badania szwedzkiego psychologa, który zbadał uwaga!!  Aż 30 osób- wirtuozów skrzypiec, a potem jeszcze szachistów i sportowców. Zadał sobie pytanie: Ile trzeba ćwiczyć, aby stać się mistrzem? Ile czasu trzeba rozwijać umiejętności i dojść do wybitnego poziomu? Jak to zrobić? No oczywiście wyszło mu, że 10 000 godzin, ale okazuje się (jeśli się wczytać w badanie), że dobrzy skrzypkowie ćwiczyli średnio 8 000 godzin a Ci słabsi 4 000. Jednak ciągle  byłą to „górna półka” muzyków.

Kilkanaście lat później Malcolm Gladwell napisał książkę „Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu” i wybił na szczyty popularności koncepcję 10 000 godzin. Jednak Malcolm (cwaniaczek) zebrał i opisał historie ludzi sukcesu, które potwierdzały teorię. Nie pokusił się o jej zweryfikowanie. Odrzucił historie niepasujące do teorii.

 

Dziś wielu badaczy już obaliło ten mit zwracając uwagę a to, że próba badawcza Ericssona była niereprezentatywna, Gladwell uległ złudzeniu poznawczemu (efektowi potwierdzania), a w samych badanych wzięto pod uwagę tylko ćwiczenia, żadnych innych aktywności.

 

Badaczka Brooke N. Macnamara mówi wprost:

W różnych dziedzinach ćwiczenia raczej warunkują końcowy efekt.

Praktyka, czyli regularne ćwiczenia odpowiadają za  sukces  21 % muzyków, 18% sportowców, i tylko 4 % w edukacji.

9331 artykułów naukowych mówi, że  nie tylko godziny wpływają na podnoszenie kwalifikacji. Choć nie są jeszcze zgodni co do tego, co wpływa, to wskazują, że ważne jest, jak znosisz porażki, czy szukasz informacji zwrotnych, jak ćwiczysz, czy przyjmujesz informację zwrotną.

10000 godzin to 416 dni- ponad rok kalendarzowy… Ekspertem nie staniesz się „z automatu” z biegiem lat i ilością siwych włosów. Inwestując w naukę okazjonalnie czas, nie zbudujesz mocnych kompetencji. Krótki kurs „biznesowy angielski„, czy inny kurs „pokonaj barierę w 1o dni” nie sprawi, że będziesz swobodnie mówił po angielsku.

Do tego, aby stać się ekspertem potrzeba dobrego planu rozwoju…

Cześć!

Nazywam się Anna Modrzejewska i jestem coachem językowym. Jako psycholog i trener zmiany specjalizuję się w przełamywaniu barier językowych w oparciu o najnowsze doniesienia z zakresu psychologii uczenia się oraz neurodydaktyki.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

PODOBAŁ CI SIĘ TEN WPIS?
DOŁĄCZ DO MOICH SUBSKRYBENTÓW I OTRZYMUJ ODE MNIE WIADOMOŚCI WRAZ Z BONUSAMI, DZIĘKI KTÓRYM TWÓJ ANGIELSKI WEJDZIE NA WYŻSZY POZIOM

Zapisz się do newslettera i odbierz dostęp do bezpłatnych materiałów!

Bezpłatna paczka praktycznych materiałów, która pomoże Ci pokonać barierę językową i pomoże odważniej mówić po angielsku.